Стажировка

«Хочу поділитися своїми незабутніми враженнями щодо стажування в Китайській народній республіці, яке організувала для групи полтавських медиків фірма Аверс Експрес ЛТД.

. Тренінг називався «Belt and Road» Medical Education@Health Management Advanced Course. Навчання відбувалося в медичному університеті м. Пекіна (Capital Medical University). Формат нашого навчання був структурований таким чином, що зранку були лекції з громадського здоров’я (Public Health), а в другій половині дня відвідування закладів охорони здоров’я м. Пекіна з супровідними додатковими лекціями.
Пекін – це величезне місто з 22 млн населення. Дійсно згадуєш фільм «Діамантова рука» і переінакшуєш під себе назву лекції Семена Семеновича Горбункова: «Биджин – город контрастов». Забудови від хмарочосів до малесеньких халупок. Одного разу, ми навіть випадково зайшли в таку, подумали, що це малесеньке кафе, а виявилося – приватне житло. Ото сміху було!!! Старовинні історичні і сучасні забудови. Так і з людьми: ми зустрічали надзвичайно доброзичливих молодих людей, переважно це були студенти, які допомагали нам добратися в будь-яку точку Пекіну. І навпаки, надзвичайно «активних» людей, особливо на базарі, які намагалися будь-яким способом продати свій товар. Закінчився мій базар магнітиками.
В основній своїй масі китайці не знають інглиша, але лекції були саме на ньому. І тоді в Китаї у мене не поставало питання, навіщо мені англійська по 2 рази на тиждень, яке так часто виникало в Полтаві. Тоді, в далекому Китаї я знала, що я на вірному шляху. Пересічні люди говорять лише китайською, але всі мають гуглперекладачі, в які говорять і потім ми прослуховувала переклад. Група учасників складалася з росіян, індонезійців та пакистанців. Цікаво, що індонезійці знали і англійську і китайську, вони прагнуть, щоб їхні діти здобували вищу освіту саме в Китаї.
Ми не бачили там храмів, чи якихось культових споруд. Ті вчені, лікарі з якими ми спілкувалися називали себе атеїстами. В цьому розрізі задавали їм багато питань щодо хоспісної допомоги. Мови про евтаназію немає але, як нам було роз’яснено, вони прагнуть забезпечити людині гідне життя на завершення, під за навіс.
Надзвичайно потужне виробництво позначається і на оточуючому середовищі, що я відразу відчула, як тільки ми прибули в Пекін: раптово я почала чихати і з очей градом полилися сльози, а на другий день я побачила людей в респіраторах. Кафедра на зразок нашої, загальної гігієни, якраз і займається вивченням впливу забрудненого повітря на організм людини.

З великою цікавістю ми відвідали центр контролю і профілактики захворювань Chinese Center for Disease Control and Prevention (China CDC) справило на нас. CDC – це державний заклад національного рівня, який спеціалізується на контролі, профілактиці захворювань в царині громадського здоров’я. Вся інформація про хворого з амбулаторно-поліклінічних закладів надходить саме сюди. Електронна реєстрація хворих відбувається відразу, коли пацієнт переступає поріг закладу охорони здоров’я.
Ми з захопленням розглядали величезні машини з лабораторним обладнанням сучасного рівня. Це такі мобільні лабораторії, які виїжджають при стихійних лихах, або у віддалені райони Китаю. Основною місією закладу є створення простору здоров’я, спираючись на дані доказової медицини, отримані під час постійних наукових досліджень та післядипломної освіти зменшити рівень факторів ризику виникнення захворювань. Zi Xinhua – Party Secretary Deputy Director прочитав лекцію про задачі та місію центру.
Китайський реабілітаційний центр вразив своєю різноманітністю, високими технологіями. Так, наприклад, для людей які перенесли інсульт і мають дизартрію пропонуються заняття зі співу, яке проводиться у спеціально обладнаній студії під караоке. Ми помітили, що в реабілітаційному залі схожому на спортивний, деякі пацієнти займаються самостійно, більшість з реабілітологом, а в деяких пацієнтів навіть по 2-3 фахівця, які з ним працюють. Широко використовується традиційна китайська медицина, як голкорефлексотерапія, так і чаї, в склад яких входять як лікарські рослини, так і частини тварин та мінерали.
Кожен заклад проводить своє фундаментальне наукове дослідження, яке є однією частиною цілого, що спрямоване на поліпшення здоров’я населення цієї країни. Наука і практика абсолютно нероздільні.
Відшкодування на лікування покриваються за рахунок страхування населення. Один візит до лікаря ЗПСМ коштує 400 юанів, але фактично хворий сплачує 45. 90% покривається страховкою.
Вражає число медичного персоналу, особливо медсестер, коридори хоспіса в розово-білих тонах. Віддалені медичні центри (на зразок наших поліклінік) мають постійний відеозв’язок у вигляді конференцій та консультацій з великими та головними науково-медичними центрами. Те що ми бачили це повна комп’ютеризація та електронна база пацієнтів. Медсестри на постах відразу за трьома – чотирма комп’ютерами. І діти і дорослі приходять на прийом до лікаря, отримують свій номер черги, увівши свої дані, можуть чітко бачити як вона рухається, потім лунає голос диктора, який викликає хворого. Така система дозволяє ідентифікувати пацієнта та уникнути лікарської помилки (сплутати пацієнта).
Столичний медичний університет має свої університетські клініки. Не одну. Як я вже згадувала, надзвичайно поширена китайська медицина, яка має в своєму арсеналі рослини, частини органів тварин і мінерали. Крім того, використовують акупунктуру. Навчання також відбувається на муляжах. Коли лікар правильно чи хибно вводить голку в муляж, який з’єднаний з комп’ютером, на моніторі висвічується результат влучення в ціль. Тренінгові відділення є не лише в університетських клініках, а майже в усіх закладах охорони здоров’я.
Технології, які є в закладах охорони здоров я надзвичайно потужні і китайці неймовірно пишаються тими, які зроблені в їхній країні. Якщо в лікуванні використовують вітчизняні пристрої, наприклад стенти, то держава покриває до 90% їх вартості.
Capital Medical University – це таке невеличке містечко з університетськими клініками та будівлями. Університет поділений на школи: Public health, International Resources. Особливо хочеться розповісти про Дослідницьку школу, у якій дослідження проводять студенти, аспіранти, професори та … медсестри. В окремому приміщенні тримають тварин, ставлять експерименти, а потім направляють їх в цю школу (не для навчання).
Коли нам здавалося, що вже все позаду, нам в останній день було надано можливість представити систему ОЗ країни, яку ми представляли. Думаю, що ми справилися з цією задачею.
Закінчилося стажування. Залишилися враження і знання, якими ми готові ділитися з нашими студентами, інтернами і курсантами. Залишилася вдячність, перш за все нашому ректору професору В’ячеславу Миколайовичу Ждану, який має неперевершений авторитет, адже серед учасників навчання 3 особи були з України і всі 3 з Полтави, і 2оє з нас з Української медичної академії проректору з міжнародних зв’язків Поліщуку Віктору Вікторовичу та всім працівникам цього відділу. Особлива подяка керівнику міжнародної компанії «Аверс Експрес» Кучеренко Наталії Вікторівні, організаторам столичного медичного університету, з яким сподіваємося буде в подальшому спільна співпраця.»

Ірина Голованова

2018 рік